تاریخچه در ایران

تاریخچه انجمن الکلی های گمنام در ایران

      در سال 1372 اولین جلسه  AA در ایران توسط دو نفر از دوستان به زبان انگلیسی در منزل یکی از اعضاء برگزار شد اما به خاطر شرایط آن زمان ادامه آن ممکن نشد . اما دراردیبهشت ماه 1378 در منازل اعضاء اولیه انجمن جلسات با موضوع کتابخوانی الکلی های گمنام دوباره شکل گرفت و در تاریخ 1378/7/17  اولین جلسه رسمی در تهران خیابان سهروردی و در محل ساختمان جمعیت آفتاب شروع به کار کرد تا چندین سال جلسات بصورت پراکنده در شهرهای کشور بصورت رسمی و غیررسمی برگزار می گردید .

در بهار سال 1382 در شهر مشهد اولین جلسه آموزش دوازده قدم  AA توسط یکی از دوستان با تجربه بصورت فشرده برگزار گردید و سپس اولین جلسه AA در مکان جمعیت آفتاب واقع در میدان شهدا شروع بکار کرد که بعد از مدت کوتاهی به امامت انتقال یافت . همزمان با جلسه آزادشهر، جلسه ای در مکان TCشروع به فعالیت نمود و سپس جلساتی در محل کلینیک ایرانیان و یگانه تشکیل شدند  .

در آذر ماه  1385 و با برگزاری یک کارگاه یک روزه در مشهد درباره اتحاد و همدلی و اهمیت رساندن پیام به سایر الکلی ها ، شور و اشتیاقی در همان تعداد اولیه اعضاء مشهد به وجود آمد که در پی آن چند جلسه مشورتی توسط اعضاء پیشکسوت بمنظور تعیین اهدافی جهت رشد جلسات الکلی های گمنام برگزار شد و با همکاری اعضاء تعداد دیگری جلسه در چند مکان دیگر شروع بکار کرد و پیامد آن تشکیل شورای نمایندگان گروه های AA در مشهد بود .

     این انجمن یک سازمان مردم نهاد بوده و بصورت هیئت امناء توسط خود اعضاء اداره می گردد

فعالیت های انجمن در بیش از 3 دهه فعالیت عبارتند از :

  • برگزاری مرتب جلسات بهبودی ، چاپ و نشر کتب و نشریات انجمن الکلی های گمنام ایران توسط کمیته ترجمه ، چاپ و ویراستاری نشریات.
  • معرفی انجمن و قابلیت های آن به عموم ، ارگانها ، نهادها و مسئولین مرتبط و شرکت در همایش ها ، نمایشگاه ها ، سمینارهای مختلف توسط کمیته اطلاع رسانی عمومی.
  • پیام رسانی به افراد مبتلا در کمپ ها ، کلینیک ها و بیمارستانها و آموزش اعضا جهت پیامرسانی توسط کمیته پیام رسانی به مراکز اصلاحی و درمانی.
  • معرفی انجمن از طریق سایت و اپلیکیشن اندروید موجود در گوگل پلی توسط کمیته سایت انجمن به آدرس WWW.AAIRAN.ORG که دارای امکاناتی از قبیل آدرس جلسات با قابلیت مسیر یابی ، معرفی نشریات ، تالار گفتگو ، هدایای تازه وارد و … می باشد.
  • تهیه ، تدوین و چاپ مجله مسیر هوشیاری و انتقال تجارب اعضاء از طریق درج دستنویس های ایشان .

انجمن دارای 21 ناحیه خدماتی ، در 21 استان و 105 شهرستان می باشد که از هر ناحیه دو نماینده در شورای خدمات عمومی حضور یافته و در آن شورا تعداد سیزده کمیته خدماتی مختلف به همراه سه نفر مسئولین اداری که در مجموع با احتساب 13 نفر اعضای هیئت معتمدین ، شصت و هشت نفر مشغول انجام خدمات محوله می باشند.

کمیته های خدماتی شورای خدمات عمومی الکلی های گمنام ایران به شرح ذیل می باشند  :

امور مالی ، اطلاع رسانی عمومی ، کارگاه های آموزشی ، ثبت آدرس جلسات ، ترجمه ، چاپ و ویراستاری نشریات AA ، توزیع و فروش نشریات  AA ، وبسایت AA  ، جلسات غیر حضوری و آنلاین فارسی زبان ، بایگانی اسناد و ثبت وقایع و رویدادها ، مجله انجمن الکلی های گمنام ایران ( مسیر هوشیاری ) ، پیام رسانی به مراکز اصلاحی و درمانی و هیئت معتمدین 

Prev جایزه لاسکر
Next ارتباط با ما

Comments are closed