هوشیاز زیستن

انجمن الکلی های گمنام ایران

هوشیار زیستن

حال نوبت شماست كه از نوشيدن دست بكشيد مشكل اصلی شما مصرف دوباره نيست . در اين پمفلت چند توصيه عملی آمده است كه از تجربيات ديگران است كه شايد بتواند در راه پاكی به شما كمك كند.

1ـ سعی كنيد غذای بيشتری بخوريد ، زيرا با معده پر نمی توان الكل مصرف كرد.

2ـ اگر شما ميل به نوشيدن داريد از آبميوه‌های گلوكزدار ، چای و قهوه با شكر فراوان استفاده نماييد زيرا در اوايل هوشياری بدن نياز فراوان به مايعات دارد ، پس بهتر است به جای الكل از موارد فوق استفاده نماييد.

3ـ در اوايل هشياری بهتر است از ويتامين B استفاده نماييد و همين طور ويتامين‌هايی كه شامل تركيبـات ويتـامين B می باشد زيرا الكل ذخيره ويتامين B شما را از بين برده است و بدن به اين ويتامين‌ها نياز دارد. (اين ويتامين‌ها اعتيادآور نيستند و كاملاً بی خطر هستند)

4ـ اگر احساس افسردگی و بی حوصلگی می كنيد دليلش به خاطر ضعف جسمی است پس سعی كنيد شرايط بدنتان را منظم نگه داريد.

5ـ سعی كنيد فكرتان را درگير مسائل بی ارزش نكنيد . به جای اين كار بهتر است سرتان را به كاری مفيد و مثبت گرم كنيد .

  • پياده روی
  • دوش گرفتن
  • سرگرم كردن خود ، مثل باغبانی
  • تلفن زدن به اعضای قديمی و . . .

هر يك از اين كارها به شما كمك می كند تا دوره افسردگی را زودتر رد كنيد .

6ـ شما می توانيد با تلفن زدن به يك عضو ديگر AA احساس آرامش پيدا كنيد ، هرگز در زنگ زدن ترديد نداشته باشيد ، زيرا شايد آن فرد نياز بيشتری به تماس داشته باشد .

7ـ برای خود یک برنامه روزانه داشته باشید و کار امروز را به فردا موکول نکنید ، ما باید حرکت داشته باشیم تا کارهایمان انجام شود .

8ـ در انجام کارها سخت گیری نکنید .

9ـ یک ضرب المثل قدیمی معروف می‌گوید : همیشه کاری را که مهم‌تر است اول انجام دهید ( الویت بندی) و به خاطر داشته باشید که مقدم بر همه کارها هشیاری ما می‌باشد .

10ـ در اوایل شما خیلی زود عصبانی می‌شوید ، پس بهتر است زمانی که عصبانی می‌شوید بدانید قدرت کنترل خود را ندارید ، به یاد داشته باشید که ممکن است حق با دیگری باشد ، پس مدارا کنید و سعی کنید با تندی و هیجان با دیگران برخورد نکنید .

11ـ وقتی در جمعی قرار می‌گیرید ، فکر نکنید که با خوردن مشروب بزرگ نشان داده می‌شوید پس بهتراست که با هشیار ماندن خود را از خطر دور نگه دارید .

12ـ از هنگامی که مشکلات و سختی ها شما را احاطه کردند از خدا کمک بخواهید و با خواندن دعای آرامش به خود تسلی خاطر بدهید .

فقط برای امروز

سعی می‌کنم فقط برای امروز زندگی کنم و مشکلات تمامی طول عمر را به یک باره بر دوش نکشم ، من می‌توانم یک مشکل را برای دوازده ساعت تحمل کنم . اما اگر فکر کنم که باید تا آخر عمر با آن بسازم  ، برایم دردآور و غیر قابل تحمل خواهد بود . فقط برای امروز خوشحال خواهم بود . فقط برای امروز می‌خواهم خودم را با آنچه هست وفق بدهم و سعی نمی‌کنم خودم را با خواسته هایم سازگار کنم . پس وقتی خوشبختی به سمتم می‌آید با آغوش باز به آن خوش آمد گفته و آن را با زندگیم تطبیق می‌دهم. فقط برای امروز روح و روان خود را تقویت می‌کنم . مطالعه می‌کنم و چیزهای مفید یاد می گیرم . من دگر سعی خواهم کرد که نگذارم بیمارم بر من تسلط داشته باشد . من هر چیزی که نیاز به تلاش اندیشه و تمرکز دارد را برای خود می‌خواهم .

تنها امروز روح و روان خود را از سه طریق به تمرین وا می‌داریم :

* اگر کار نیک برای کسی انجام می‌دهم نمی‌گذارم او یا هیچ کس دیگری بفهمد که من آنرا انجام داده‌ام و اگر کسی فهمید آن را به حساب نمی آورم.

* تنها امروز می‌خواهم بشاش باشم و به همان خوبی دیده شوم که به نظر می‌رسد.

* لباس مناسب بپوشم ، آرام صحبت کنم ، رفتار مؤدبانه داشته باشم ، انتقادپذیر باشم ، عیب جویی نکنم و سعی می‌کنم فقط  خودم را تغییر دهم نه دیگران را.

فقط برای امروز برنامه‌ای خواهم داشت ، شاید نتوانم دقیقاً از آن پیروی کنم اما باید برنامه‌ریزی داشته باشم.

امروز از خدا می‌خواهم تا مرا از آفت دودلی و عجله نجات دهد . فقط برای امروز نیم ساعت با خود خلوت مـی‌کنـم و سعی می‌کنـم چشم‌انداز بهتری از زندگی داشته باشم . فقط برای امروز ترسی نخواهم داشت ، مخصوصاً از لذت بردن به خاطر آنچه زیباست و باور دارم که گویی من به جهان تقدیم شده‌ام .

دیدگاه ها بسته شده اند.